Feeds:
Posts
Comments

Posts Tagged ‘math’

A Different Education Math

Minnesota spend about $8500 per student each year. It fails somewhere in the middle among the states. So for a class of 30, you have a pool of $255,000 to work with. What could you do with that kind of money?

Well first thing you’ll need is a classroom for 200 days. I’ve booked a lot of meeting rooms and you can get a nice space in a nice hotel for about $250 a day. That’s $50,000. But that includes all the clean up and AV. Average teacher salary is $50,000. So let’s take two of those. We’ve spent $150,000 so far. What to do with the rest?

I know, let’s get them a health club membership. Let’s do $40 per month per student for 9 months. That’s about $10,000.

While you wouldn’t get everyone a new laptop every year, you can get a nice one with software for about $500 each. I got one just like that on my desk. That’s $15,000. Some hotels let you use their internet for free.

So know we only have $125,000 left. We can buy a lot of educational stuff like books for $2000 a student. Now we only have $65,000 left.

I know, let’s get two teacher’s aids at $30,000 each. Now we’re left with only $5,000 for other stuff.

So we have a nice airy classroom that’s always clean. We have two teachers and two teacher aids. Every kid can go to the health club every day. Everyone has a laptop and new books. Must be funny math. I wonder what we could do with the $14,000 per student Washington D.C. spends.

Read Full Post »

For those young enough to remember Tom Lehrer from “That was the week that was”  here’s a great instructional video on what was new math 30 years ago.  Just remember base 8 is like base 10 if you only have 8 fingers.

Read Full Post »